Miłość jak delikatny kwiat

tulip-garden

 

„Miłość jest delikatnym kwiatem. Ten kwiat musi być chroniony, wzmacniany, podlewany. Tyko wtedy będzie rósł”. Osho

W związku z tym pięknym świętem zakochanych, które na stałe już zagościło w naszym życiu, chciałabym dzisiaj napisać o miłości i o tym, czym różni się ona od zakochania.

Pisało i pisze o niej wielu poetów, pisarzy, kręci się filmy o niej i śpiewa piosenki.  Czy to jest miłość, czy zakochanie? Kiedy zakochanie zmienia się w miłość?

Wielu z nas tęskni za tym uczuciem o którym, mowa w piosenkach. Tęsknimy za motylami w brzuchu, chodzeniem głową w chmurach, nieprzespanymi nocami i uczuciem niewyobrażalnego szczęścia, które towarzyszy każdemu spotkaniu z odbiorcą naszych westchnień.  Czy takie uczucie może trwać wiecznie? Nie – uspakajają naukowcy, najwyżej 2 lata, bo inaczej człowiek nie przeżyłby dłużej w takim stanie.

Z ciekawością dziecka pytałam dzisiaj moich bliskich i znajomych czym dla nich jest zakochanie a czym miłość.

Osoby, które odpisały, to moja bliska koleżanka, mąż i dobry znajomy.

Na początku zacytuję moją koleżankę 

„Zakochanie to stan przejściowy, reakcja chemiczna w naszym organizmie, która mija, nie mamy wpływu na ten stan, pojawia się i znika.

Miłość to już deklaracja; kiedy mówimy „kocham cię” to by powiedzieć słowami Małego Księcia „oswajamy” drugą osobę i jesteśmy już zawsze za nią odpowiedzialni, zawsze gdzieś w sercu zajmuje już ona miejsce, nawet jeśli się odkochamy; miłość to decyzja, jaką podejmujemy samodzielnie każdego dnia, to wybór, to też praca nad sobą i związkiem – miłość jest jak ogród, który trzeba pielęgnować by był piękny – oczywiście w miłości jest czas na pory roku – jesień, zimę, ale po by przyszła wiosna i lato…miłość to sens ziemskiego życia”.

Czyż to nie jest piękne? Czy ktokolwiek potrafiłby sobie wyobrazić świat bez miłości?

Kolejną osobą był mój mąż, który napisał:

„Zakochanie: nie jem, nie piję, nie myślę o nikim innym, czekam na każdy moment, aby być razem.

Miłość: jemy i pijemy razem, razem myślimy o nas, doceniamy to, kim dla siebie jesteśmy, co stworzyliśmy. Jesteśmy już bardziej jednym niż dwojgiem”.

Jak Wam się podoba ten opis? Czy Wasze zdanie o miłości jest podobne?

Chciałoby się powiedzieć, że to wszystko, co tak naprawdę można o miłości napisać, ale przytoczę jeszcze jedną opinię, tym razem mojego dobrego znajomego i stałego czytelnika mojego bloga. Napisał on tak:

„Zakochanie to najlepszy stan uczucia połączony z namiętnością. Wtedy czuje się motylki w brzuchu, mocniejsze bicie serca i myśli, które krążą wokół tej osoby.  Nie zawsze zdarza się zakochanie lub miłość od pierwszego wejrzenia…

Miłość … hmm… jest uczuciem bardziej świadomym.  Zna się już tę osobę, jaką jest, jakie ma zalety, wady.  Akceptuje się ją i dalej bardzo kocha. Ale cierpimy jednakowo w tych obu fazach uczucia, jeśli ktoś odchodzi, a nadal się kocha.  O miłość trzeba dbać, bo po czasie wkrada się szara rzeczywistość, monotonia, przyzwyczajenie i związek obumiera”.

To trochę smutne, ale właśnie znając etapy miłości i będąc świadomymi, na jakim etapie nasz związek się znajduje, jesteśmy w stanie dbać o utrzymanie i rozniecanie ognia pomiędzy nami.  Jeśli przez nasze zaniedbanie z jakiegoś powodu ogień zgaśnie to rozniecić go na nowo, wszyscy wiemy, jest prawie niemożliwe.

Kiedy kochamy drugą osobę, kochamy wszystko, co jest związane z nią i kim jest.  Kochamy wtedy, kiedy się śmieje, płacze, jest zdenerwowana lub smutna. Kochamy niezależnie od pogody i kochamy również wszystkie cienie tej osoby. W miłości ważna jest autentyczność, jak również miłość do samego siebie.  Jeśli my kochamy się szczerze i jesteśmy ze sobą szczęśliwi, to tylko wtedy jesteśmy w stanie prawdziwie kochać drugą osobę.

Prawdziwa miłość jest bezinteresowna i nie wymaga od nas poświęceń.

Takiej właśnie miłości życzę Wam z całego serca.

Hanna Walter

Business and Career Coach

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s